Zvíkov

19. srpna 2012 v 20:09 | Reader Of Mind |  <<Zajímá mě>>
O víkendu moje cesty vedly na Orlickou přehradu a pak na nedaleký hrad Zvíkov. Pokud jste sledovali seriál Strážce duší, tak jste mohli vidět hrad a nejstarší část hradu - Hlízovou věž (někdy také Markomanka). Kdo a kdy ji dal vystavět, ale není vůbec jasné. Už od dávných dob se místní i mnozí odborníci domnívají, že tu stála mnohem dříve než hrad (který k ní byl nekompaktně připojen). Ovšem na letáčku, který jsem dostala píší 13. století.
Hlízová věž
Pohled z Hlízové věže

Značky na zmíněné věži jsou uváděny jako značky kameníků, ale je v nich něco tajemného a vždy o nich budu mít podobnou představu jako Arnošt Vašíček (autor Strážce duší)...:)
Nádvoří
Věž Hláska

Ve zkratce o hradu Zvíkov:
Je to nejvýznamnější raně gotický královský hrad. Nachází se na vysokém skalnatém ostrohu nad soutokem Otavy a Vltavy. Hrad Zvíkov byl založen na místě prastarého hradiště z doby bronzové. Historie Zvíkova je od počátku spjata s královským rodem Přemyslovců. Ti si uvědomovali vynikající obranné možnosti skalnatého ostrohu s takřka kolmými stěnami a přístupem pouze po úzké šíji a založili zde jeden z nejdůležitějších a nejvýstavnějších českých královských hradů. První krok k založení Zvíkova pravděpodobně uskutečnil Přemysl Otakar I. již před r. 1230...
Červená věž
Vstupní brána a bývalý padací most
pohled na jednu z řek

(Všechny fotky jsem fotila, proto si vyhrazuji autorské právo).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama